Tuesday's Scores

Published 10-24-2018

0 Ratings

PREP FOOTBALL=

Sectional Playoffs=

Quarterfinal=

AAAAA Section 1=

Northfield 10, Rochester John Marshall 7

Rochester Mayo 58, Austin 32

AAAAA Section 2=

Chaska 42, Bloomington Jefferson 21

Mankato West 57, New P

AAAAA Section 2=

Chaska 42, Bloomington Jefferson 21

Mankato West 57, New Prague 7

AAAAA Section 3=

Apple Valley 28, Bloomington Kennedy 21

Park (Cottage Grove) 28, Henry Sibley 0

AAAAA Section 4=

Mankato West 57, New Prague 7

AAAAA Section 3=

Apple Valley 28, Bloomington Kennedy 21

Park (Cottage Grove) 28, Henry Sibley 0

AAAAA Section 4=

St. Paul Central 23, North St. Paul 17

St. Paul Highland Park 48, Minneapolis Washburn 24

AAAAA Section 5=

Irondale 42, Park Center 22

St. Louis Park 49, Minneapolis Southwest 21

AAAAA Section 6=

Monticello 47, Rogers 25

St. Cloud Tech 37, Osseo 7

AAAAA Section 7=

Andover 42, Duluth East 6

Chisago Lakes 48, Coon Rapids 20

AAAAA Section 8=

Moorhead 41, Sartell-St. Stephen 6

AAAA Section 1=

Albert Lea 52, Red Wing 24

AAAA Section 2=

Marshall 48, New Ulm 7

Waseca 43, Mankato East 8

AAAA Section 3=

Hill-Murray 46, Academy Force 8

Simley 49, St. Paul Harding 0

AAAA Section 4=

Columbia Heights 49, St. Paul Como Park 6

DeLaSalle 35, Minneapolis South 7

AAAA Section 5=

Benilde-St. Margaret's 17, Holy Angels 10

Orono 23, Mound Westonka 17

Providence Academy 46, Richfield 0

AAAA Section 6=

Becker 48, Foley 8

Big Lake 34, Princeton 22

AAAA Section 7=

Duluth Denfeld 39, Hibbing 8

North Branch 52, Grand Rapids 12

AAA Section 1=

Byron 26, Plainview-Elgin-Millville 16

Dover-Eyota 48, Zumbrota-Mazeppa 28

Pine Island 40, Stewartville 35

Rochester Lourdes 45, La Crescent 8

AAA Section 2=

Glencoe-Silver Lake 32, Norwood-Young America 6

Holy Family Catholic 34, Watertown-Mayer 21

Rockford 34, Belle Plaine 6

AAA Section 3=

Jackson County Central 42, Sibley East 8

St. Peter 40, Luverne 26

Tri-City United 54, Worthington 20

AAA Section 4=

Cannon Falls 67, Minneapolis Edison 8

Lake City 49, Minneapolis Roosevelt 20

AAA Section 5=

Milaca 69, Brooklyn Center 16

Mora 53, Henry 16

Spectrum 42, Pine City 14

AAA Section 6=

Albany 48, Montevideo 7

Melrose 27, Litchfield 18

New London-Spicer 54, St. Cloud Cathedral 12

AAA Section 7=

Esko 25, Virginia 0

Proctor 21, International Falls 0

AAA Section 8=

Dilworth-Glyndon-Felton 44, Thief River Falls 7

Pequot Lakes 19, Park Rapids 14

AA Section 1=

Chatfield 44, Winona Cotter 6

Lewiston-Altura 34, Kenyon-Wanamingo 14

Triton 56, St. Charles 44

AA Section 2=

LeSueur-Henderson 19, Maple River 14

New Richland-H-E-G 42, Medford 20

St. Clair 28, Lake Crystal-Wellcome Memorial 7

Waterville-Elysian-Morristown 54, Blue Earth Area 28

AA Section 3=

G-F-W 46, St. James Area 28

Pipestone 72, Windom 27

Tracy-Milroy-Balaton 32, Martin County West 6

AA Section 4=

Concordia Academy 25, Rush City 8

Maple Lake 40, St. Paul Humboldt 6

St. Agnes 48, Howard Lake-Waverly-Winsted 12

AA Section 5=

Atwater-Cosmos-Grove City 63, Sauk Centre 16

Eden Valley-Watkins 20, Holdingford 14

Minnewaska 33, Benson 13

AA Section 6=

Breckenridge 47, Long Prairie-Grey Eagle 20

Morris Area/Chokio-Alberta 11, West Central 8

Osakis 55, Wadena-Deer Creek 12

Pillager 26, Staples-Motley 6

AA Section 7=

Aitkin 34, Crosby-Ironton 6

Mesabi East 26, Barnum 18

Royalton 56, Eveleth-Gilbert 8

AA Section 8=

Barnesville 74, Frazee 22

Hawley 48, United North Central 12

Roseau 23, Crookston 12

Warroad 48, Bagley 21

A Section 1=

Blooming Prairie 53, Kingsland 20

Goodhue 36, Wabasha-Kellogg 0

Rushford-Peterson 54, Hayfield 13

Southland 25, Fillmore Central 12

A Section 2=

Bethlehem Academy 34, Heron Lake-Okabena 0

Randolph 68, Janesville-Waldorf-Pemberton 44

A Section 3=

Minnesota Valley Lutheran 38, Cedar Mountain-Comfrey 32

Murray County Central 28, Adrian 0

New Ulm Cathedral 33, Wabasso 7

Springfield 35, Sleepy Eye 14

A Section 4=

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 63, Belgrade-Brooten-Elrosa 20

Kimball 27, Upsala/Swanville 20

Lester Prairie/Holy Trinity Co-op 37, Browerville/Eagle Valley 18

Mayer-Lutheran 43, Parkers Prairie 30

A Section 5=

BOLD 63, Lakeview 7

Dawson-Boyd 48, Canby 7

Minneota 55, Yellow Medicine East 15

Ortonville 49, Lac qui Parle Valley 15

A Section 6=

Pelican Rapids 35, New York Mills 6

Walker-Hackensack-Akeley 58, Lake Park-Audubon 15

A Section 7=

Hinckley-Finlayson 48, East Central 42

A Section 8=

Fertile-Beltrami 50, Fosston 0

Polk County West 46, Badger-Greenbush-Middle River 14

Red Lake County 44, Red Lake 0

9 Man Section 1=

Grand Meadow 26, Lanesboro 6

Houston 50, LeRoy-Ostrander 40

Mabel-Canton 62, Cleveland 30

Spring Grove 2, Lyle/Austin Pacelli 0

9 Man Section 2=

Buffalo Lake-Hector-Stewart 33, Sleepy Eye St. Mary's 22

Red Rock Central 36, Renville County West 6

Russell-Tyler-Ruthton 60, MACCRAY 6

9 Man Section 3=

Edgerton/Ellsworth 32, Westbrook-Walnut Grove 22

Hills-Beaver Creek 54, GHEC/Truman 8

Nicollet 40, Madelia 38

9 Man Section 4=

Hancock 43, Brandon-Evansville 12

Underwood 42, Clinton-Graceville-Beardsley 12

Verndale 56, Onamia 6

Wheaton/Herman-Norcross 38, Bertha-Hewitt 22

9 Man Section 5=

Carlton 28, Hill City/Northland 14

Cromwell 63, McGregor 20

Floodwood 56, Isle 20

9 Man Section 6=

Nevis 35, Laporte 8

Rothsay 38, Park Christian (Moorhead) 0

9 Man Section 7=

Littlefork-Big Falls 30, Ely 28

Mountain Iron-Buhl 68, Bigfork 0

North Woods 20, Silver Bay 6

9 Man Section 8=

Goodridge/Grygla-Gatzke 59, Clearbrook-Gonvick 20

Kelliher/Northome 36, Lake of the Woods 0

Kittson County Central 48, Northern Freeze 14

Stephen-Argyle 47, Warren-Alvarado-Oslo 6

___

Some high school football scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

No comments found. Sign up or Login to rate and review content.